Štyri ročné obdobia a vplyv počasia na správanie sa rýb – Zima

17. 12. 2017

Štyri ročné obdobia a vplyv počasia na správanie sa rýb – Zima  

Roman Orlický

V jesennej časti som sa trochu viac rozpísal až som sa zľakol, že do zimnej časti už nebudem mať čo písať, lebo obe obdobia sú si dosť podobné a  je len ťažké určiť na prelome oboch období čo považovať ešte za jesenné a čo za zimné obdobie. Hlavne v posledných rokoch bývajú prvé mrazy už v polovici jesene a naopak po prvých mrazoch nastáva oteplenie a jesenné počasie býva až do polovice decembra a výnimočne aj takmer celú zimu. V mojej sérii článkov som sa ale chcel zamerať hlavne na klasické ročné obdobia, také aké majú byť a preto sa k anomáliám počasia budem snažiť vyjadriť iba okrajovo.

Zima taká aká má byť

Ako som spomenul, určiť čo je už zima alebo lepšie povedané zimné ročné obdobie a čo nie je ťažké. Napriek tomu že oficiálne zima začína zimným slnovratom okolo 21.decembra. Ja osobne považujem za zimnú rybačku obdobie kedy sa minimálne na 3-5 dní ustáli denná teplota pod 7°C a nočná pohybuje od 1°C až do mínusových teplôt. Nie je však nič zvláštne, ak sa už koncom októbra alebo v apríli na pár dní ochladí v noci aj na mínusové teploty. To ale už za zimnú rybačku nepovažujem. Čo sa týka zimného rybárčenia, tak hlavne v posledných rokoch som sa mu venoval intenzívnejšie. Dôvody pre ktoré som to robil boli hlavne dva. Veľa pracovných povinností počas hlavnej rybárskej sezóny a druhý dôvod, že mám rád extémnejšiu rybačku a keďže nemám čas vysedávať týždne a mesiace pri vode alebo chytať niekoľko dní až týždňov na člne, tak som sa rozhodol otestovať svoje schopnosti a výdrž v mrazivých podmienkach. Jediné čo sa mi zatiaľ nepodarilo a na čo zatiaľ nemám šťastie, tak je niekoľkodňová rybačka na snehu tak aby nezamrzla voda. Zimnú rybačku mám rád hlavne pre tú pohodu a kľud pri vode. Príroda pomaly zaspáva, ale aj tak je stále na čo pozerať a o to intenzívnejšie vnímam v tom tichu všetko čo sa vo vode a aj okolo pohne.

Aktivita a lokalizácia rýb.

Nie je to tak dávno keď väčšina rybárov verila, že ryby a samozrejme hlavne kapor v zime nie sú aktívne a že sa nedajú chytať a ani uloviť. Nuž časy sa menia a mnohé dokonca aj kapitálne úlovky svedčia o opaku. Samozrejme ryby nie sú aktívne stále, ale majú dni kedy sú aktívnejšie a kedy nie no a samozrejme každá ryba je aktívna v iný deň a aj v inej hodine a tak je predpoklad, že sa vždy nájde ryba, ktorá sa dá uloviť. Človek by si myslel, že ryby sa budú v zime zdržovať v hlbších častiach jazera alebo rieky a keď sa oteplí tak sa vyjdú vyhrievať alebo nakŕmiť do plytčín. No poväčšine to je pravda, ale ako sa hovorí správanie rýb v mnohom nemá logiku. Teda aspoň si to myslíme. Každopádne veľa krát sa mi potvrdilo, že to tak nie je vždy. Už som písal v minulých dieloch, že som si v poslednej dobe zvykol zapínať na sonari identifikáciu rýb a pravidelne vychádzam na vodu v rôznom čase zistiť v akých hĺbkach sa väčšina rýb pohybuje. Osvedčilo sa mi totiž aspoň jeden prút nahodiť alebo vyviezť na miesto v takej hĺbke. Myslím, že v zimnom období to platí dvojnásobne, že sa ryba pohybuje v takej hĺbke v akej má v tom období najviac kyslíka. Netvrdím, že vždy ale mnohokrát sa mi to vyplatilo.

Kŕmenie a typ použitého krmiva

Je pravda že ryby sa v zimnom období kŕmia menej a tak je lepšie používať menej ale o to kvalitnejšieho krmiva a určite nie partikel. Aj tam je treba brať do úvahy počasie, ktoré tej zimnej rybačke predchádzalo. Napríklad moja posledná skutočná zimná rybačka predminulý rok v decembri vyšla nad očakávanie a skutočne dobre som si zachytal napriek tomu, že voda už mala iba 6°C v noci riadne mrzlo -3°C a voda po okrajoch jazera začínala zamŕzať. Musím priznať, že mi ale prialo aj šťastie, lebo som ,,vymákol“ obdobie tesne pred zazimovaním rýb a pravdepodobne som vystihol koniec veľkého kŕmenia sa rýb. Veľmi úspešnú rybačku som končil v utorok a vo štvrtok tam išiel chytať kamarát ešte s dvomi kamarátmi a chytili už iba dvoch menších kapríkov. Obdobie ale pred mojou rybačkou bolo niekoľko týždňov ustálené a bolo relatívne teplo a ja som prišiel k vode za prvých poriadnych mrazov. Kŕmenie ktoré som spravil doslova rozožralo ryby a pobláznilo ich. Ja som vtedy dokonca pobláznil aj seba a skúšal som také na zimu neuveriteľné kombinácie ako 24mm gulička Nutric acid a k tomu 20mm balanced Nutric acid/ ananás alebo 3x 20mm Caviar&fruits. Skŕmil som na zimné obdobie slušných približne 20kg boilies a peliet. Chytil som od nedele obeda do utorka rána 9 kaprov od 8 – 21kg a z toho som mal 2krát double.

Starostlivosť o rybu v mraze

Postarať sa o rybu v takom období je povinnosť každého športového rybára a vtedy je aspoň pre mňa aj fotka druhoradá. Každopádne aj tak sa dá spraviť pekná fotka napriek tomu, že ideme k vode sami. Dôležité je mať všetko pripravené poruke, ak nie je kvalitný blesk tak dobré svetlo, fotoaparát so statívom handry na utieranie rúk veľa vody vo viacerých vedrách poruke a dobrú najlepšie vaničkovú podložku - v tomto smere musím aj ja zainvestovať. Vyplatil sa mi aj zvyk na tej rybačke, ktorý skoro stále používam, a to pripravené dva podberáky a miesto stojanu vidličky. Hlavne pri dvoch double, keď mi pri zdolávaní začal jačať druhý hlásič. Rýchlo som podobral prvú rybu, zložil podberák a vidličku zapichol vo vode do sita podberáku a zeme tak aby ryba zostala vo vode a utekal s druhým pripraveným podberákom zdolať druhého kapra. Po zdolaní som rybu rýchlo položil na podložku zapol a utekal pre toho prvého. Mimochodom až vtedy som zistil, že ten prvý čo ma čaká v podberáku je obrovský a nakoniec som mu navážil 21kg. Rýchlo som ich cvakol na podložke a toho menšieho odhadom cca 10 – 11 kg bez ďalšieho fotenia pustil. S veľkým som spravil rýchlo pár fotiek a tiež putoval čo najskôr do vody. Sakovať rybu v lete je u mňa neprípustné a v zime to platí trojnásobne keď je ryba najviac zraniteľná hlavne koncom zimy.

Postarať sa nielen o rybu ale aj seba.

Každá rybačka stráca svoje čaro ak sa rybár necíti pohodlne a je buď v mokrom alebo mu je zima. Niektorí to riešia kúrením v bivaku, ale ja ho zásadne odmietam v akejkoľvek podobe. Nielen pre to, že sa už stalo zopár nešťastí a jedno zrovna nedávno ale aj pre to, že som toho názoru, že vybehnúť s vyhriateho bivaku do chladnej noci alebo rána je na prechladnutie oveľa viac pravdepodobnejšie ako vyjsť z chladného prostredia. Ja preferujem kvalitné spodné prádlo v 2 až 3 vrstvách a kvalitný spacák no a v neposlednom rade po vybehnutí k záberu aj vrchné oblečenie najlepšie nepremokavé ale s výbornými paropriepustnými vlastnosťami. Treba si pamätať že iba ak sa cítim pohodlne tak si rybačku viem užiť aj v extrémnom počasí naplno.

Dúfam, že táto moja séria článkov niekomu aspoň trochu pomohla zorientovať sa v rôznych situáciách počas rôznych ročných období a ukázala že ryby sa dajú chytať celoročne pokiaľ vody nezamrznú. Budem rád ak pomôžu hlavne mladým začínajúci rybárom zorientovať sa a pomôžu uloviť veľa krásnych kaprov v ktoromkoľvek období.

Prajem veľa krásnych úlovkov

article img

Ďalšie články

article img

Nutra Stimul – tak dobre ako sa len dalo

24. 4. 2018

Produkty kategórie Nutra Stimul si kladú za cieľ, ponúknuť to najlepšie z pohľadu tekutých a práškových atraktorov, čo firma LK Baits v dnešnej dobe vie zostaviť do podoby koncového produktu. Čím sú tieto produkty iné, špecifické a kde sa skrýva ich vyššia akosť? Poďme sa na to spoločne pozrieť.  

article img

Jaro na pískovnách

17. 4. 2018

Den se prodlužuje, teplota vody se zvyšuje a s ní také růst, dýchání a metabolismus nejen ryb, ale všech vodních živočichů. Přehoupne-li se teplota vody přes 8 °C, kapr začíná aktivněji vyhledávat potravu. Na pískovnách je sice rozjezd sezóny o mnoho pomalejší, než na menších a mělčích lokalitách, ale při troše snahy se kapři dají dobře lokalizovat.

article img

Emócie kapráriny

4. 1. 2018

Každý rybár má svoj vlastný a pre neho typický príbeh o tom ako sa k rybárčeniu dostal. Pre niekoho v tom hlavnú úlohu zohrávala rodina, niekto známy, kamarát alebo možno aj zhoda okolností. Bez ohľadu na ten hlavný alebo kľúčový podnet, všetci sme skôr či neskôr držali po prvý krát udicu v ruke. Prvé pokusy sa najskôr odohrávali na revíroch blízko domova, kde dostať na breh akúkoľvek rybu bolo zážitkom, ktorý v nás náš koníček iba umocňoval....

Článků celkem: 125