LK BAITS Team vernostná zľava 5% až 15% na každý nákup
Získať zľavu

Ako na „chladný“ mix

Posledné roky môžeme so záujmom sledovať, že predpovedať skoré jarné počasie je takmer nemožné. Respektíve, že nemožno vychádzať zo skúseností minulých rokov. Niekedy sa koniec zimy a začiatok jari nesie v znamení značnej snehovej pokrývky a súvislej vrstvy ľadu, kedy na lov v našich obľúbených revíroch, ani nemožno pomyslieť.

Iný rok, sme naopak schopní vybehnúť aspoň na krátku chvíľu k vode a za relatívne mierneho počasia aj dosahovať želané úspechy. Pripraviť sa na lov v chladnej vode tak je dôležité nielen na jeseň, ale práve aj v období skorej jari. Ako ale pristupovať k lovu a ako si vytvoriť jednoduchý ale účinný tzv. chladný vnadiaci mix? Tak aj o tomto bude niekoľko nasledujúcich riadkov.

Vo všeobecnosti možno povedať, že lov v studenej vode by sa mal niesť v znamení aktívneho rybára, ktorý sa snaží kaprov aktívne vyhľadávať. K prospechu teda bude viesť sledovať vodnú hladinu a hľadať aj tie najmenšie náznaky aktivity. Niekedy stačí jedno vyskočenie kapra, ktoré nás vie naviesť, kde na revíri začať. Následne, ak si vyberieme konkrétne miestne na lov, nemusíme investovať mnoho času do vnadenia. Menej, ale za to atraktívnej návnady, v kombinácii s výraznou nástrahou bude vo väčšine prípadov tou správnou voľbou.

Niekoľko základných ingrediencií a pomôcok, ktorých vhodná kombinácia nám môže priniesť želané úspechy aj v chladnejšom období. Vhodné je kombinovať ochutený partikel, kŕmitkové zmesi a malé pelety fluoro farieb. Ako nástraha môže slúžiť plávajúca peleta. Na samotné vnadenie osobne preferujem vnadiace rakety, vďaka ktorým nemusím na krátke vychádzky nosievať čln a ktoré dokážu relatívne presne dopraviť akýkoľvek typ návnady na lovné miesto.

Ako partikel možno samozrejme zvoliť aj vlastný, doma pripravený partikel ľubovoľného výberu. Avšak voľba vopred pripraveného partiklu je vhodnejšia najmä z dôvodu jednoduchosti použitia, ale aj s ohľadom na to, že takýto partikel je možné dostať v rôznych farbách a príchutiach. Do mäkka uvarený, farebný a voňavý partikel bude práve ten, ktorý chcem mať vo svojej vnadiacej zmesi.

Kto by chcel voliť úplne jednoduchý prístup, stačí partikel priamo z balenia nasypať do vnadiacej rakety a priamo ten použiť na vnadenie. Ako nástraha, by pri takomto type návnady bola vhodná imitácia plastovej kukurice, ktorú si môžeme vopred naložiť v aróme.

S obľubou používam vnadiace zmesi, a to vo všeobecnosti pri akýchkoľvek krátkych rybačkách, alebo vtedy, ak chcem do vody dopraviť atraktívny signál a zaujať na miesto. Voľba vnadiacej zmesi je vždy výsledkom preferencií každého jednotlivca, ale príchuť podobná ochutenej kukurici by bola zaiste správna voľba. 

Vnadiaca zmes obsahuje aj drobné čiastočky partiklu a malé pelety, ktoré budú uľahčovať rozpadávanie hmoty vo vode. Nie je vhodné vytvárať pevnú zmes, nakoľko jej rozpad vo vode by bol zdĺhavejší. 

S cieľom dosiahnuť zakalenie vody po dopade kŕmnej rakety na vodnú hladinu, pridám ďalšiu kŕmitkovú zmes. Jedná sa o iný typ zmesi, ktorá má skôr charakter univerzálneho mixu, použiteľného ako pri ovocných tak aj pri mäsových arómach. 

Fluoro pelety o rozmere 2 mm a 4 mm rovnakej príchute ako bola kukurica poputujú taktiež do mixu. Vyvinutie tohto typu peliet považujem za významný prínos v oblasti vnadenia a rybolovu za posledné obdobie. Ich univerzálnosť použitia a prínos je nepopierateľný, a to v mnohých oblastiach, ako napr. náplň do PVA mixov, prísada do vnadiacej zmesi, alebo ako hmota vhodná do rôznych typov feederových krmítok.

Mix zložený z ochutenej kukurice, kŕmitkovej zmesi a fluoro peliet. Tento mix zatiaľ neobsahuje tekuté zložky. Práve pri voľbe tekutých zložiek je potrebné sa vyvarovať použitiu takých tekutín, ktoré sú nevhodné a ktoré by správne nepracovali. Použitie olejov alebo na báze olejov založených boostrov by som rozhodne neodporúčal. Rôzne typy silných chuťových ale aj vizuálnych atraktorov, však môžu zmes vylepšiť. Atraktory typu Fish Activ by ale predstavovali iba doplnok na záver zostavovania mixu, prípadne by ich bolo vhodné aplikovať až priamo do kŕmnej rakety, tesne pred nahodením. Tekutá zložka by sa teda hneď po dopade na vodnú hladinu uvoľnila do okolia a nebola by viazaná na zmes.

Keďže mix neobsahuje žiadne, resp. len veľmi málo tekutých zložiek, je potrebné doplniť vodu. Predpokladám, že sa to už považuje za samozrejmosť, ale predsa len by som doplnil, že by mala byť použití voda priamo z revíru kde lovíme.  

Zmes, ktorú sa snažím docieliť by mala mať vláčnu konzistenciu, ktorá by nepadala na dno ako jeden celok, ale ktorá by sa už na hladine rozdelila na veľký mrak návnady postupne klesajúcej ku dnu.

Vizuálna stopa pri vnadení nie je zanedbateľná.

Samotnú aplikáciu návnady je vhodnejšie robiť pravidelne, ale po menších dávkach. Vyvarujte sa jednorazovému vnadeniu väčšieho množstva, ktoré by skôr mohlo zamedziť záberu. V chladnej vode sa skôr snažme vnímať návnady iba ako prostriedok a nie ako cieľ. Kapry by sa návnadou nemali cielene kŕmiť, ale návnada ich má iba prilákať na konkrétne miesto, kde už čaká naša nástraha. 

Chladný vnadiaci mix, určený na lov do studenej vody sa v mojom ponímaní má vyznačovať primárne svojou atraktivitou, farebnosťou a vôbec ho nemusí byť veľa. Po istej úprave a pridaní iných zložiek, ako sú napr. oleje a boilies, môže byť využiteľný aj v inom období pri vyššej teplote vody, kedy chceme loviť napr. bodovým spôsobom.

Tak ako neexistuje žiaden univerzálny recept, ktorý by používali všetci šéfkuchári sveta a ktorý by chutil všetkým ľuďom, ani v prípade rybárčenie nemožno hovoriť o jednom a tom najlepšom mixe. Vhodnosť, správna kombinácia a kvalita ingrediencií, však bude vždy hrať v náš prospech.

Miroslav Fečko
LK Baits

article img

LK BAITS predajňa

LK Baits - Lukáš Krása ponúka rybárske potreby od významných výrobcov rybárskeho vybavenia. V ponuke nájdete rybárske prúty, rybárske navijáky, boilies, rybárske člny, oblečenie pre rybárov, lehátka, kreslá a ďalšie potreby pre rybárčenie. Chceme, aby naša ponuka uspokojila svojim rozsahom všetkých rybárskych nadšencov, ktorý prepadli kúzlu s názvom "RYBÁRČINA". Veríme, že dobré ceny a široká ponuka Vám umožnia spokojný nákup v našom rybárskom eshope. Našou snahou je vyberať pre Vás predovšetkým kvalitu, ktorá Vám umožní si Vaše rybárske výpravy prežiť s ozajstným zážitkom.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otvárací čas

Po-Pa:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 12:00
Nedeľa:
9:30 - 11:30