LK BAITS Team vernostná zľava 5% až 15% na každý nákup
Získať zľavu

Nutrigo, Skúška na výbornú – 1. časť

Návnady a osobitne nástrahy sú zrejme pre väčšinu rybárov jedným z kľúčových faktorov, ktorý berú do úvahu pri každej vychádzke k vode. Nemožno sa tomu samozrejme čudovať, keďže práve návnadám a nástrahám prisudzujeme taký veľký význam, že sa s danou značkou či konkrétnym výrobcom stotožňujeme až do takej miery, že výrobky iných firiem ani nepoužívame. Na tomto mieste ale mojim cieľom nie je polemizovať a hovoriť o konkrétnych značkách a firmách. Je výhradným rozhodnutím každého rybára, zvoliť si to čomu plne dôveruje, s čím sa vie stotožniť a samozrejme aj s čím má historicky dobré skúsenosti. 

Skúška na výbornú – 1. časť 

Miroslav Fečko

 

Návnady a osobitne nástrahy sú zrejme pre väčšinu rybárov jedným z kľúčových faktorov, ktorý berú do úvahu pri každej vychádzke k vode. Nemožno sa tomu samozrejme čudovať, keďže práve návnadám a nástrahám prisudzujeme taký veľký význam, že sa s danou značkou či konkrétnym výrobcom stotožňujeme až do takej miery, že výrobky iných firiem ani nepoužívame. Na tomto mieste ale mojim cieľom nie je polemizovať a hovoriť o konkrétnych značkách a firmách. Je výhradným rozhodnutím každého rybára, zvoliť si to čomu plne dôveruje, s čím sa vie stotožniť a samozrejme aj s čím má historicky dobré skúsenosti. 

Prvé úspechy navnadia a prirodzene očakávame ešte viac. 

Veľa alebo málo

Môj osobný postoj k preferencii návnad a nástrah je dlhodobo známy. O tomto to teda nebude. Myšlienka, ktorou by som ale začal sa týka skôr prístupu k voľbe návnad a nástrah. Za posledné roky sa v mojom prípade striedali dve, povedzme že protichodné tendencie, čo sa výberu návnad a nástrah týka. 

Prvá tendencia sa týkala obdobia, kedy som chcel vyskúšať všetky rôzne príchute, rôzne tipy a verzie návnad, plávajúce nástrahy vo všetkých farbách, neutrálne vyvážené balanc nástrahy, boilies na kŕmenie rôznych príchutí, partikle, boostre, dipy, tekuté potravy, arómy na ochucovanie nástrah, esenciálne oleje, a tak ďalej. Zrejme som vymenoval takmer všetko, čo je vo svete návnad a nástrah dnes bežne dostupné. A takto to potom aj v mojom prípade dopadlo, že som k vode so sebou nosieval množstvo rôznych krabičiek a vrecúšok, pričom bolo jasné, že nebude ani reálne možné, všetky tieto verzie vyskúšať. Na svoju pomyselnú obhajobu musím však poznamenať, že som nikdy neskĺzal do nepremysleného striedania a výmeny príchutí a taktiky lovu, len preto, že som mal až príliš veľa možností na výber. 

Voľná návnada kombinujúca dva druhy, ale vzájomne sa dobre dopĺňajúcich boiliesov (Spice Shrimp a Chilli Squid).  

Druhá tendencia sa spájala s obdobím racionalizácie, kedy som mal tendenciu svoj prístup k voľbe návnad a nástrah zjednodušovať. Zjednodušovaním v tomto prípade mám na mysli výber iba niekoľko málo druhov boiliesov, ktoré som so sebou k vode brávala počas celého roka. Veril som, že kŕmenie mám zložené takým spôsobom, že tomu môžem dôverovať a prípadné experimenty sa zúžili len na voľbu plávajúcej nástrahy alebo nástrahy na dno. Žiadne dipy, žiadne boostre, iba prípadne jedna tekutá potrava, ktorou som boilies zalieval niekoľko dní ešte pred samotným lovom.  

Ak by ste možno na tomto mieste čakali nejaké rozuzlenie, alebo železné pravidlo, tak vás zrejme sklamem. Ani dnes nemôžem tvrdiť, že jeden alebo druhý z vyššie v texte spomenutých prístupov je ten správny. Beriem ich ako prirodzené vývojové tendencie rybára, ktoré sa striedajú a niekedy aj prelínajú. Mať klapky na očiach a nevidieť iné možnosti alebo príležitosti by k efektívnemu rybolovu zrejme veľmi neprispelo. Naopak, nevedieť sa vyznať v spleti priveľkého počtu rôznych druhov a tipov návnad a nástrah nás môže paradoxne limitovať a priviesť k nerozhodnosti.   

Atraktívna nástraha zaujme rôzne váhové kategórie. 

Prvá verzia 

Na základe môjho aktívnejšieho prístupu k spolupráci v rámci rybárskeho trhu, som po niekoľko rokov navštevoval rôzne rybárske výstavy a rovnako som mal aj možnosť nahliadnuť za oponu výroby návnad a nástrah. A tak som sledoval nové, pravidelne a každoročne sa opakujúce novinky, ktoré ohliadnuc sa spätne boli niekedy viac a inokedy menej úspešné. Vo všeobecnosti som ale vždy novinky v oblasti návnad a nástrah vnímal nie len ako nevyhnutnosť, ktorú si trh žiada, ale aj ako pozitívny faktor, ktorý môže viesť k inováciám a ktorý nás posúva stále o nejaký kúsok vpred. Nemožno si namýšľať, že ak sme raz pred dvadsiatimi rokmi vymysleli nejaké návnady a nástrahy, tak že by stačilo ich v nezmennej podobe používať aj dodnes. Rokmi sa totižto menili suroviny, niektoré pribúdali, iné sa zase ukázali byť dlhodobo neudržateľné a z trhu jednoducho vymizli. Technológia výroby návnad a nástrah sa rovnako rokmi menila a zdokonaľovala.   

Pamätám si, ako som po prvý krát pred niekoľkými rokmi zazrel prototyp Nutriga, boiliesu, ktorý bol vo vnútri naplnený tekutinou. Musím na tomto mieste priznať, že v tej dobe to vo mne vyvolalo mierny úškrn. Čo to zase bude! Myslel som si. Len aby to vo vode vydržalo! Polemizoval som. S tým čo mám som spokojný a ďalšie nástrahy mi asi netreba! Pochyboval som. Prvé prototypy, ktoré ešte neboli dokonale okrúhle, nie detailne dotiahnuté a dokončené som akosi pomyselne vypustil z hlavy a považoval ich za síce pekný pokus, ale ktorý ma ešte ďaleko do finálneho produktu. Netrvalo to však dlho, prototypy prinášali už úlovky a za chvíľu bola na trhu prvá verzia hotového produktu.

Konope a lahôdková kukurica sú na niektorých typoch revírov výbornou voľbou na doplnenie voľnej návnady. 

Pre úplnosť a objektívnosť dodám, že prvá verzia, ktorá mala relatívne rýchlu dobu rozpadu ma síce zaujala, niekoľko druhov som aj skúsil, ale natrvalo to nezostalo v mojej výbave návnad a nástrah. Hlavne doba rozpadu bola pre mňa faktorom, pre ktorý som skôr preferoval tradičnejšie typy nástrah, ako klasický boilies na dno alebo Pop Up. Úplne krátke rybačky, alebo rybačky v extrémne studenej vode som v posledných rokoch neabsolvoval a tak som nebol v situáciách, kedy by som bol vedel využiť naplno výhody tohto typu nástrahy.    

Trio nástrah pre rôzne situácie – Plankton, Spice Shrimp, Wild Strawberry

Druhá verzia            

Prvá verzia na trhu si získala priaznivcov, ktorí ale samozrejme dávali aj spätnú väzbu. Tak ako som to aspoň ja vnímal, tak najčastejšie sa spätná väzba týkala nie tak celkom príchutí, ako skôr charakteru tvrdosti a odolnosti nástrahy. Jednoducho povedané, trh si žiadal výdrž aspoň 24 hodín bezproblémového nastraženia. A práve druhá verzia, Nutrigo Extra, vychytala tento nedostatok. Na tomto mieste chcem len pripomenúť a pre úplnosť vyzdvihnúť, že uvádzam len svoj pohľad a osobný názor, pričom do samotného rozhodnutia v akej forme a či vôbec druhá verzia pôjde na trh som nezasahoval. Výsledný produkt, a to najmä dlhšia výdrž vo vode už oslovil aj mňa. Bola to nástraha, ktorú aj v lete môžem nastražiť a spoliehať sa na to, že vydrží v celku po celú noc.

Tekuté jadro Nutriga ako ďalší zaujímavý a inovatívny pokrok v technike výroby návnad a nástrah. 

Výdrž a tvrdosť nástrahy samozrejme neboli jediným faktorom, ktorý v mojom prípade zohrával úlohu pri rozhodovaní sa. Musíte zároveň chápať, že rybárčenie je mojím hobby a pri vode netrávim neobmedzené množstvo času. Práve preto si dobre premyslím, s akými pomyslenými zbraňami budem pri vode sedieť. A tak, myšlienka toho, že mám možnosť vyskúšať nástrahu, ktorá je navonok presne ako klasický boilies, ale ktorá vo vnútri schováva tekuté jadro, bola pre mňa výrazným podnetom to vyskúšať. Práve tekuté jadro, naplnené v závislosti od konkrétneho druhu arómou alebo inou tekutou zložkou, som považoval za technologicky unikátny postup výroby vo svete návnad a nástrah. A zrejme ako každého rybára, tak aj mňa oslovila myšlienka mať za nástrahu niečo iné, nové, možno na danom revíri málo používané.  

Síce som neabsolvoval žiadne rybárske školy a s fyziológiou kapra som sa zaoberal len na jednoduchej laickej úrovni, ale aj napriek tomu som sa domnieval, že kapor vo svojom prirodzenom prostredí musí zrejme vnímať aj tekutinu, ktorú nástraha obsahuje vo svojom vnútri. Možno časom, keď nástraha nasiakne vodou, začína byť tekutú zložku viac cítiť a vo výsledku to môže predstavovať zaujímavý potravinový signál. Tak aj na základe takejto laickej úrovni mojich úvah som sa rozhodol niektoré druhy, nie samozrejme všetky, aj osobne vyskúšať. 

Ako som pri skúšaní dopadol, aké praktické rady, tipy a triky som postrehol, ako som pri samotnom love a vnadení postupoval, sa už dočítate v pokračovaní tohto článku.    

 

LK BAITS predajňa

LK Baits - Lukáš Krása ponúka rybárske potreby od významných výrobcov rybárskeho vybavenia. V ponuke nájdete rybárske prúty, rybárske navijáky, boilies, rybárske člny, oblečenie pre rybárov, lehátka, kreslá a ďalšie potreby pre rybárčenie. Chceme, aby naša ponuka uspokojila svojim rozsahom všetkých rybárskych nadšencov, ktorý prepadli kúzlu s názvom "RYBÁRČINA". Veríme, že dobré ceny a široká ponuka Vám umožnia spokojný nákup v našom rybárskom eshope. Našou snahou je vyberať pre Vás predovšetkým kvalitu, ktorá Vám umožní si Vaše rybárske výpravy prežiť s ozajstným zážitkom.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Otvárací čas

Po-Pa:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 12:00
Nedeľa:
9:30 - 11:30