LK BAITS Team vernostná zľava 5% až 15% na každý nákup
Získať zľavu

Nutrigo, Skúška na výbornú – 2. časť

prvom čísle tohto článku som sa venoval úvahám a mojim postrehom zo skúšania nových návnad a osobitne nástrah, pričom som sa na príklade Nutriga snažil poukázal na to, že aj pri voľbe návnad a nástrah musíme vychádzať z toho, čo mi sami pri rybolove preferujeme a aký typ nástrahy nám sedí a plne vyhovuje. Úprimne a priamo som mal snahu zdôrazniť, že nie je potrebné úplne všetko a bez rozmyslu skúšať. Zároveň však ale majme oči otvorené a niekedy aj vyjdime z našej pomyselnej komfortnej zóny. Skúška niečoho nového, následne korunovaná úspechom tak stojí za to.   

Miroslav Fečko

prvom čísle tohto článku som sa venoval úvahám a mojim postrehom zo skúšania nových návnad a osobitne nástrah, pričom som sa na príklade Nutriga snažil poukázal na to, že aj pri voľbe návnad a nástrah musíme vychádzať z toho, čo mi sami pri rybolove preferujeme a aký typ nástrahy nám sedí a plne vyhovuje. Úprimne a priamo som mal snahu zdôrazniť, že nie je potrebné úplne všetko a bez rozmyslu skúšať. Zároveň však ale majme oči otvorené a niekedy aj vyjdime z našej pomyselnej komfortnej zóny. Skúška niečoho nového, následne korunovaná úspechom tak stojí za to.    

Prvá skúsenosť

Prvý krát som naplno Nutrigo Extra skúsil na jar roku 2021. Spoločne s kamarátom Jančim sme sa vybrali na jeden z našich obľúbených revírov, pričom sme lovili na dvoch odlišných miestach, ktoré ale boli v relatívnej blízkosti. Túto situáciu sme využili aj k tomu, že na začiatku rybačky sme sa snažili naše taktiky zosúladiť tak, aby sme čo najrýchlejšie zistili preferencie kaprov práve v danom období. Najmä pri voľbe nástrah sme chceli skúsiť rôzne verzie, a to klasický boilies na dno, boilies na panáka, pop up atraktívnu nástrahu a samozrejme aj Nutrigo Extra, ktoré sme mali obaja k dispozícii. Od takéhoto prístupu sme si sľubovali, že prvé zábery, bez ohľadu na to, kto ich bude mať, nám naznačia, ktorá nástraha prináša viac záberov. Podľa prvých záberov by sme v ďalších dňoch upravili taktiku a koncentrovali sa na to, čo by sa ukázalo byť najviac efektívne. Takéto boli plány na začiatku rybačky a takto podobne sa nám to aj zúročilo. 

Výmena názorov medzi mnou a Jančim bola dobrá a podnetná nie len kvôli tomu, aká príchuť sa aktuálne ukazuje byť dominantnejšou, ale aj kvôli skúsenosti s nastražením Nutriga. Ukázali sme si vzájomne nadväzce a vymenili názory na to, čo je podľa nás dobré, kde sú limity a čo sa naopak ukazuje byť menej vhodné. Prvé skúsenosti nás oboch utvrdili v tom, že nutrigo extra sme si zaradili do svojej výbavy, ako jednu z nástrah, ktorú budeme skúšať na viacerých rôznych revíroch. Úspech jednej rybačky samozrejme nemusí nič znamenať a ukáže čas a ďalšie vychádzky ako a kde budeme úspešní.  

Praktické použitie

Ako som už naznačil a ako aj z popisu nutrigo extra vyplýva, jedná sa o nástrahu, ktorá vo vode aktívne pracuje. Z povrchu sa do prostredia uvoľňujú drobné častice, tvrdé jadro je naplnené arómou alebo inou tekutinou v závislosti od konkrétneho druhu a dookola tvrdého jadra sú ďalšie vrstvy postupne sa zmenšujúce s pribúdajúcim časom vo vode. Celý tento proces uvoľňovania nie je rýchly, a nástraha nezmäkne naraz. Skôr sa postupne zmenšuje až na priemer tvrdšieho jadra. Uvedené charakteristiky uvádzam a rekapitulujem práve na tomto mieste z dôvodu, že to malo vplyv aj na typ nadväzca, ktorý som používal.

Nutrigo extra som mal vždy nastražené iba ako jednu guličku na dno. Nekombinoval som to s Pop Up a ani som nevidel dôvod dávať dve guličky pod seba. Najčastejšie som volil priemer 24mm, a to aj s vedomím toho, že síce na začiatku to bude 24mm, ale po nejakom čase vo vode sa priemer zníži, a to kvôli obmytiu vrchnej vrstvy guličky. Táto charakteristika tiež ovplyvňovala aj vzdialenosť guličky od oblúčika háčika. Tradične a štandardne pri klasickom boilies nechávam vlas s nástrahou približne 1cm od spodného oblúčika háčika. Samozrejme je to len odhad a vzdialenosť nikdy presne neodmeriavam. Skôr je to asi taký pocit, ktorý má rybár pri nastražení nástrahy. Nutrigo extra som ale vždy umiestňoval bližšie k oblúčiku háčika, ako by som to urobil pri klasickom boiliese. Dôvodom bolo práve to, že po niekoľkých hodinách sa priemer guličky nutriga zmenší z pôvodnej veľkosti na veľkosť o niekoľko milimetrov menšiu. Rozdiel nie je veľmi zásadný a nemusíme sa obávať že z 24mm guličky budeme mať zrazu polovičnú guličku. Zníženie priemeru je ale také, že o niekoľko milimetrov hneď na začiatku posuniem guličku bližšie k oblúčiku háčika. Možno je to len o dobrom pocite rybára, ale aj tak som to vždy robil a nebadal som, že by mi to bolo na škodu. 

Jednou z možností, ktorá sa ešte ponúka na zvýšenie atraktivity už nastraženého nutriga extra je jeho prevŕtanie tenkým vrtáčikom na nástrahy. Vychádzajme pritom práve zo základnej charakteristiky, kde vo vnútri nástrahy máme tekutinu, ktorú využívame v náš prospech. Ak nástrahu niekoľko násobne prevŕtame vrtáčikom, tak jednoduchšie a rýchlejšie nám bude tekutina unikať do okolitého prostredia. Samozrejme, v takomto prípade musíme rátať aj s tým, že nástraha síce bude aktívnejšie pracovať, ale dĺžku nastraženia to môže skrátiť. Presný časový rozsah si netrúfam povedať, nakoľko je množstvo faktorov, ako teplota vody, aktivita bielej ryby, tečúca alebo stojaca voda, ktoré v súhrne ovplyvňujú výdrž každej jednej nástrahy. Na prevŕtanie nástrahy však odporúčam použiť vrtáčik a nie ihlu, nakoľko pri vrtáčiku odstraňujeme prebytočný materiál z dierky von a tekutina tak má voľný kanálik cez ktorý sa môže dostať na povrch.  

Voľná návnada

Pri použití akejkoľvek nástrahy vždy uvažujeme aj nad tým, aké voľné kŕmenie použijeme. Klasikou v tomto zmysle je voľná návnada takej istej príchute a takého druhu, ako bude aj nástraha, na ktorú budeme loviť. Je to bežný prístup, ale samozrejme nie jediný správny. Veď aj atraktívne Pop Up nástrahy často krát používame bez ohľadu na príchuť voľnej návnady. Sám to tak niekedy praktizujem, že bez problémov nastražím ovocnú Pop Up nástrahu na mieste, kde kŕmim mäsovým boiliesom. Takáto Pop Up nástraha následne vyčnieva spomedzi kŕmenia a my si od toho sľubujeme, že naša nástraha zaujme ryby natoľko, že ju nasajú ako prvú, alebo skôr, než zmizne zvyšok voľnej návnady. Presne podľa tejto logiky som používal aj nutrigo extra. Očakával som, že atraktívna nástraha, uvoľňujúca tekuté vnútro a častice do okolia prinesie skorý záber.

Z pohľadu návnady som teda používal u mňa tradičný osvedčený postup, kde hlavnou zložkou bol mix boiliesu, ktorým bežne vnadím. Samozrejme, je efektívne namiešať rôzne veľkosti toho istého boliesu, ale netreba sa báť skombinovať aj dva druhy rôzneho boiliesu, ktoré sa dobre dopĺňajú. Okrem boiliesu rád používam aj menšie návnady, akými sú napríklad rôzne priemery peliet, konope, tigrí orech alebo kľudne aj lahôdková kukurica. Pri kombinovaní voľnej návnady nemám v mojom prípade jasne predpísané pravidlá a skôr vychádzam len zo skúseností na konkrétnej lokalite. Na revíroch, kde predpokladám väčší výskyt bielej ryby, osobitne pleskáčov, alebo čerstvo nasedené mierečné kapry, vynechávam konope a kukuricu. Tigrí orech naopak vždy a s obľubou ponúkam ako návnadu na všetkých typoch revírov.     

Výhľady do budúcna

Prvá skúška dopadla na výbornú. Nutrigo extra som si ako nástrahu zaradil do svojej výbavy, avšak nie vo všetkých príchutiach, a to s vedomím, že priveľký výber nás niekedy dokáže limitovať a akoby pomyselne zviazať ruky. Výber konkrétnej príchute však ale musí vždy a za každých okolností zvážiť každý rybár samostatne, a to vychádzajúc z predošlých skúseností alebo obvyklej praxe na konkrétnej lokalite. 

Je možné ale povedať a zodpovedne prehlásiť, že mám čarovnú nástrahu? To zaiste nie! Neurobil som takéto vyhlásenie ešte nikdy, a to práve uvedomujúc si, koľko rôznych faktorov sa pri úspechu musí skombinovať, aby sme na konci zažili peknú rybačku a zdolali kapitálne kusy. Každý výjazd k vode, každá rybačka a následný výsledok lovu je skladačkou množstva čiastkových faktorov. Aj nástraha, ktorej plne dôverujeme nám zaiste neprinesie želaný úspech, pokiaľ budeme loviť v miestach, kde sa momentálne ryba nevyskytuje, alebo pokiaľ budeme mať tupý háčik, zlú koncovú zostavu a podobne. Prvá skúška nutriga extra teda dopadla na výbornú. Každá ďalšia rybačka, ktorá bude nasledovať, bude ale ďalším, samostatným príbehom, a to s možno inými dôležitým faktormi úspechu.      

LK BAITS predajňa

LK Baits - Lukáš Krása ponúka rybárske potreby od významných výrobcov rybárskeho vybavenia. V ponuke nájdete rybárske prúty, rybárske navijáky, boilies, rybárske člny, oblečenie pre rybárov, lehátka, kreslá a ďalšie potreby pre rybárčenie. Chceme, aby naša ponuka uspokojila svojim rozsahom všetkých rybárskych nadšencov, ktorý prepadli kúzlu s názvom "RYBÁRČINA". Veríme, že dobré ceny a široká ponuka Vám umožnia spokojný nákup v našom rybárskom eshope. Našou snahou je vyberať pre Vás predovšetkým kvalitu, ktorá Vám umožní si Vaše rybárske výpravy prežiť s ozajstným zážitkom.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Po-Pi:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 15:00

Po-Pi:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 12:00