LK BAITS Team vernostná zľava 5% až 15% na každý nákup
Získať zľavu

Pop Up na vlastný štýl

Miroslav Fečko

Pop-Up alebo jednoducho povedané plávajúce nástrahy sa pre mnohých rybárov stali bežnou a neodmysliteľnou súčasťou rybolovu. Skúšame rôzne veľkosti, farby, príchute a ich rôzne verzie a variácie. Mnohí máme tie svoje „zaručené“ Pop-Up nástrahy, na ktoré nedáme dopustiť, ktoré nasadíme vždy a všade, respektíve, ktorým plne dôverujeme. 

Rovnako aj ja sám neodchádzam na ryby bez toho, aby som so sebou nezobral aspoň niekoľko rôznych druhov Pop-Up nástrah. Sú však situácie, kedy mám tendenciu si svoje Pop-Up trochu upravovať, vylepšovať, alebo prispôsobovať aktuálnej situácii či konkrétnym podmienkam rybolovu. K takejto úprave následne používam najmä tekuté arómy a esenciálne oleje. 

Aróma, postupne a po troche

Tekuté arómy môžu byť v mnohých prípadoch veľmi nápomocné, aj keď pri ich použití je potrebné byť opatrný. Tekuté arómy, samozrejme závisiac od konkrétneho druhu a výrobcu, sú silne koncentrované a primárne určené na použitie ako prísady pri výrobe boiliesov. Pokiaľ ich však použijeme v rozumnej miere, môžu efektívne poslúžiť aj v kombinácii s nástrahami, v tomto prípade s Pop-Up nástrahami. 

Arómy používam v zásade dvojakým spôsobom. Prvý je použitie arómy toho istého druhu ako je samotná nástraha. Snažím sa tak silu a intenzitu nástrahy zvýšiť, a to s cieľom dosiahnutia vyššej atraktivity. Takáto vysoká atraktivita je v mojom prípade želateľná napríklad pri love v studenej vode, alebo pri krátkych vychádzkach, kedy chcem čo najskôr svojou nástrahou zaujať. Druhý spôsobom je použitie arómy iného druhu ako je samotný Pop-Up. V tomto prípade taktiež zvýšime intenzitu a atraktivitu nástrahy, ale okrem toho docielime aj veľmi špecifickú kombináciu aróm, ktorú možno iní rybári vôbec nepoužívajú. A práve táto špecifickosť a jedinečnosť je silnou stránkou kombinovania rôznych aróm. Klasicky budú fungovať kombinácie mäsových a ovocných aróm, prípadne korenisté a mäsové arómy, alebo rôzne mixy ovocných príchutí. Kombináciám a variáciám sa v tomto ohľade naozaj medze nekladú.

Pri použití arómy preferujem opatrnosť a postupné nanášanie. Z môjho pohľadu nie je vhodné úplne ponoriť Pop-Up do arómy, nakoľko sila a intenzita by bola až priveľmi vysoká. To by nám mohlo spôsobiť práve opačný efekt, a to vyhýbanie sa rýb okoliu našej nástrahy. Postupné nanášanie arómy, a to tak, aby sa Pop-Up iba jemne obalil a postupne do seba tekutú arómu nasiakol, je rozhodne vhodnejšie.   

 

Esenciálny olej, iba kvapku

Esenciálny olej predstavuje prírodnú látku veľmi silnej intenzity, ktorú väčšina výrobcov ponúka v relatívne malých množstvách. Takéto malé množstvo je však rozhodne viac, ako by sme počas niekoľkých sezón spotrebovali. Esenciálny olej sa zároveň vyznačuje tým, že je to veľmi riedka tekutina, ktorá sa rýchlo vpije do akejkoľvek nástrahy. Predstavme si veľmi hustý dip, kde ak by sme chceli, aby nám dip celú nástrahu presiakol, tak by sme svoju nástrahu museli v dipe nechať aj niekoľko dní. Na rozdiel, veľmi riedka tekutina esenciálneho oleja nám umožňuje naniesť olej na Pop-Up aj tesne pred nahodením, kedy stačí iba niekoľko minút k tomu, aby sa esenciálny olej plne nasiakol do nástrahy. Aj po takomto krátkom čase aplikácie oleja, nám bude nástraha intenzívne rozvoniavať.   

Nakoľko je esenciálny olej prírodná ale veľmi silná látka, jeho použitie sa naozaj odporúča na úrovni niekoľkých kvapiek. V letnom období a pri veľmi teplej vode postačí aj jedna kvapka. V zimnom období a pri studenej vode môžeme použiť napríklad 2 – 3 kvapky nanesené priamo na nástrahu.

 

Rôzne a nekonečné kombinácie 

Kombinácie a variácie, ktoré môžeme pri zatraktívňovaní našich Pop-Up použiť sú takmer nekonečné. Sú však isté už osvedčené kombinácie, ktoré fungujú veľmi dobre. Mnou preferované sú napríklad:    

Nechajte sa inšpirovať a vytvorte si vlastné kombinácie, ktorými sa odlíšite od kolegov rybárov, respektíve ktorými budete môcť reagovať na konkrétne podmienky pri love. Práve v tejto oblasti neexistuje jediné správne a vždy funkčné riešenie. Dôverujte svojim vlastným, špecifickým a upraveným Pop-Up a rozhodne nebudete sklamaní. 

LK BAITS predajňa

LK Baits - Lukáš Krása ponúka rybárske potreby od významných výrobcov rybárskeho vybavenia. V ponuke nájdete rybárske prúty, rybárske navijáky, boilies, rybárske člny, oblečenie pre rybárov, lehátka, kreslá a ďalšie potreby pre rybárčenie. Chceme, aby naša ponuka uspokojila svojim rozsahom všetkých rybárskych nadšencov, ktorý prepadli kúzlu s názvom "RYBÁRČINA". Veríme, že dobré ceny a široká ponuka Vám umožnia spokojný nákup v našom rybárskom eshope. Našou snahou je vyberať pre Vás predovšetkým kvalitu, ktorá Vám umožní si Vaše rybárske výpravy prežiť s ozajstným zážitkom.

Kontakt

Lukáš Krása - LK Baits
Pardubická 1734
535 01 Přelouč
E-mail:

Po-Pi:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 15:00

Po-Pi:
8:30 - 17:00
Sobota:
8:30 - 12:00